РЕЛІГІЯ
|
У Єгипті проживає близько 61 мільйона осіб (80% – селяни). Більшість жителів країни (90%) – єгиптяни (араби східно-хамітської групи), а також греки, бедуїни, італійці, сирійці, ліванці. Значна частина населення республіки мешкає уздовж Нілу і Суецького каналу.
|
За офіційними даними, 90% єгиптян – мусульмани і менше 10% – копти, які сповідують християнство. Між коптами і мусульманами немає фізичних, мовних чи культурних відмінностей. Члени обох громад з гордістю називають себе єгиптянами і добре уживаються одні з одними.
|
Християни в Єгипті
Вважається, що св. Марк приніс християнство в Єгипет ще в I ст. н.е. Від греків та євреїв, що жили в Олександрії, християнство незабаром поширилося серед місцевого населення, де воно добре уживалося з староєгипетськими концепціями відродження і загробного життя. Ісіда та немовля Гор нагадували Богородицю і маленького Христа; невипадково єгипетський теолог з Олександрії першим назвав Марію Матір’ю Божою. Монастирська традиція теж зародилася в Єгипті і згодом мала глибокий духовний вплив на весь світ. У V ст. Римська і Візантійська імперії розділилися, і Єгипет потрапив під владу Візантії. Незабаром почалися теологічні дискусії, що були посилені націоналістичними тенденціями. У Римі і Константинополі стверджували, що Христос має дві самостійні природи – людську і божественну. Хоча олександрійські теологи визнавали цю подвійність, вони робили наголос на єдності людської і божественної природи, тому їх і назвали монофізитами (тими, хто вірує лише в одну природу). На Халкідонському екуменічному соборі 451 року монофізитів звинуватили в єресі, що призвело до їхнього відторгнення від Риму. Якби на шляху не стояла національна гордість, теологічні відмінності можна було б подолати. Але перед початком арабського вторгнення Єгипет повстав проти Візантійської імперії, якій довелося відкликати свої війська з країни. З плином часу коптська церква замкнулася в собі і зберегла стародавні ритуали, наче зупинившись у своєму розвитку. Однак тепер вона відчуває відродження, збільшує свою паству і в новому дусі екуменізму розширює зв’язки з християнськими церквами по всьому світу.
Християнські церкви в Єгипті виглядають не зовсім звично: інша архітектура, фарби і всередині обстановка теж не така. Віруючі відвідують церкви, при цьому жінки голови не покривають. Розпізнавальним знаком копта служить витатуйований на внутрішній стороні зап’ястя хрест, а натільних хрестів копти не носять.
|
Мусульмани в Єгипті
Єгипетські мусульмани здебільшого є сунітами. На відміну від шиїтів, які стверджують, що наступний халіф – наступник Пророка – має призначатися за правом спадкування, суніти вважають кращою процедуру демократичного вибору.
Існують деякі особливості у спілкуванні з мусульманами та представниками інших релігій. У магазинах, наприклад, копти будуть раді вам більше, ніж мусульмани. І те, що мусульманин зробить вам за гроші, копт – абсолютно безкорисливо.
Побожні мусульмани не вживають алкоголь, хоча при цьому не заперечують проти помірного його споживання іншими людьми. Якщо ви сумніваєтеся пити чи не пити, то краще запитайте дозволу. Крім заборони алкоголю, віруючі не вживають наркотики і не їдять свинину, яку вважають брудною їжею. Матеріали, що несуть явний сексуальний характер – журнали, фотографії, відео або література – є незаконними і підлягають конфіскації. Майте на увазі, що спроби навернення в іншу віру також є в Єгипті незаконними. Іноземців, які активно працюють над залученням єгиптян до іншої віри, попросять виїхати з країни. В Єгипті є певні обмеження і правила для жінок. Наприклад, черга за квитками буде розділена на дві лінії – чоловіків і жінок. При посадці в транспорт, жінки також повинні стати в окрему чергу і зайняти передні місця в салоні. У метрополітені перший вагон звичайно призначений виключно для жінок. Для чоловіка заговорити з незнайомою єгипетської жінкою – порушення етикету. Будьте дуже уважними і шанобливими до жінки в розмові, тому що багато сімей ще додержуються стародавніх традицій. На території готелю можна одягатися за власним розсудом, але виходячи в місто пам’ятайте, що Єгипет – країна ісламська, люди тут віруючі, традиції – пуританські. Оголені плечі та мініспідниці дуже недоречні для вуличних прогулянок. Найкраще одягнути довгу спідницю і блузку із закритим коміром.
|
МОВА
|
Офіційною мовою в Єгипті є арабська, але більшість населення в країні вільно говорить і англійською. В Єгипті розрізняють офіційну та розмовну мови. Між собою мешканці цієї країни розмовляють зазвичай на одному з арабських діалектів. Офіційні переговори ведуться, а папери пишуться так званою «високою» арабською мовою. Взагалі, араби слова пишуть справа наліво, а цифри пишуться і читаються – навпаки, зліва направо. Написи на вулицях і на дорожніх покажчиках часто пишуться арабською мовою, а потім дублюються латинським шрифтом.
|
|